Usługi opiekuńcze świadczone w formie:
- podstawowych usług opiekuńczych,
- specjalistycznych usług opiekuńczych,
- specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Usługi przysługują osobom, które z powodu wieku, choroby, niepełnosprawności lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawione lub gdy rodzina nie jest w stanie takiej pomocy zapewnić. Usługi opiekuńcze, świadczone w miejscu zamieszkania osoby tego wymagającej, obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem, a także dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności usługi świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem - w przypadku specjalistycznych usług opiekuńczych. Wymiar i zakres usług dostosowany jest do indywidualnie ustalonych potrzeb.
Usługi opiekuńcze świadczone są:
- nieodpłatnie dla osób, których dochód nie przekracza ustawowego kryterium dochodowego,
- odpłatnie dla osób, których dochód przekracza ustawowe kryterium dochodowe.
Rada gminy określa, w drodze uchwały, szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również tryb ich pobierania
Przesłanki i zasady do umieszczenia w Domu Pomocy Społecznej:
Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogąca samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych. osoby zainteresowane składają odpowiedni wniosek o skierowanie do domu pomocy społecznej, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy osoba nie jest w stanie wyrazić świadomie zgody na podjęcie działań w tym zakresie.
Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania, ustalonego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w przypadku domu o zasięgu gminnym albo starostę w przypadku domu o zasięgu powiatowym lub marszałka województwa w przypadku domu pomocy społecznej o zasięgu regionalnym.
Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:
- mieszkaniec domu, a przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,
- małżonek, zstępni przed wstępnymi – zgodnie z zawartą umową,
- gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej
Opłaty mogą wnosić także inne, wyżej nie wymienione osoby.
Pomoc w formie schronienia przysługuje:
Osobie bezdomnej, tj. osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy i niezameldowana na pobyt stały w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych a także osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym i zameldowana na pobyt stały w lokalu, w którym nie ma możliwości zamieszkania.
Pomoc w formie schronienia w schronisku dla osób bezdomnych wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz zawarcia kontraktu socjalnego. W przypadku udzielenia schronienia w noclegowni – wydania stosownego skierowania.
Osoby bezdomne posiadające dochód, zgodnie z obowiązującymi na terenie Gminy Drawsko przepisami, ustanowionymi w drodze uchwały Rady Gminy Drawsko, jest zobowiązana do partycypowania w kosztach pobytu w schronisku.